Smog – definicja, przyczyny, skutki, skład. Jak powstaje?

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Smog – definicja

Smog – przyczyny

Główną przyczyną powstawania smogu jest niska emisja, czyli zaspokajanie zwykłych ludzkich potrzeb takich jak ogrzewanie własnych domów.

Niska emisja powoduje niekontrolowaną emisję szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw (węgla kamiennego, brunatnego, drzewnego, benzyny, oleju napędowego, śmieci, plastików, odpadów poprzemysłowych itp.) w domach, elektrowniach węglowych oraz przyzakładowych kotłowni węglowych.

 

Smog to problem związany głównie z niską emisją!

 

kopciuchy

 

Smog – skład

 

Smog w Polsce

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli 

 

Smog – skutki

Pył zawieszony (PM1, PM2.5 oraz PM10) dociera wszędzie, dlatego tak ważne jest zrozumienie jak bardzo poważny jest to problem.

Zanieczyszczone powietrze przenika również do gleby powodując jej skażenie. Można śmiało powiedzieć, że każdy organizm żywy absorbuje te zanieczyszczone cząsteczki.

Na terenie silnie skażonym (Polska południowa: Małopolska oraz  Śląsk) łańcuch pokarmowy jest w zasadzie zamknięty , ponieważ rośliny, zwierzęta oraz ludzie przyjmują toksyny, które gromadzą się w ich organizmach.

 

Najbardziej odczuwalnymi skutkami niskiej emisji są:

– zwiększony poziom zachorowalności na choroby układu oddechowego
– choroby nowotworowe, które przekładają się na zwiększoną śmiertelność mieszkańców
– choroby układu krążenia
– zanieczyszczenie gleby i wody

 

Wpływ niskiej emisji z pieców (kopciuchów)  na środowisko jest ogromny!

 

Bardzo znacznie wpływa na jakość i komfort życia, pogarsza samopoczucia ludzi oraz powoduje znaczący wzrost zachorowalności ludzi. Taki sam wpływ niska emisja ma również na zwierzęta, które w miejscach intensywnie zanieczyszczonych są słabsze i wzrasta u nich zachorowalność na nowotwory.

 

Zobacz również:

 

Oczyszczacz powietrza Winix U300

Propozycja do mieszkań, dobra wydajność i cena. Filtr HEPA H13. Pilot zdalnego sterowania. Przepływ powietrza: 330 [m3/h]

Oczyszczacz powietrza WINIX U300 (66 m2)

 

Oczyszczacz powietrza Winix U450

Zalecany dla pomieszczeń do 96 m2. Prawdziwy “pożeracz smogu”, niesamowicie wydajne urządzenie z dużą powierzchnią filtrów. Przepływ powietrza: 492 (m3/h).

Oczyszczacz powietrza Winix U450 (96 m2)

Udostępnij proszę swoim znajomym.