Rośliny antysmogowe – domowe oczyszczacze powietrza

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Rośliny antysmogowe to rośliny oczyszczające powietrze z toksyn (lotne związki organiczne) oraz składników smogu.

Te zielone filtry antysmogowe pomagają oczyścić zanieczyszczone powietrze znajdujące się w naszych domach. Pełnią funkcję całoroczną. Warto je poznać.

Doniczkowe rośliny antysmogowe pomogą nam w oczyszczaniu domowego wnętrza z większości szkodliwych związków chemicznych. 

 Pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje  obecne w atmosferze domowych lub biurowych pomieszczeń, m.in. – formaldehyd, (który znajduje się w składzie materiałów budowlanych czy mebli) oraz towarzyszący smogowi benzoapiren (szkodliwy związek powstający m.in. w czasie spalania odpadów, który trafia do naszego domu podczas wietrzenia).

Rośliny antysmogowe warto hodować i pielęgnować szczególnie w sezonie smogowym ( okresie jesienno-zimowym). Rośliny neutralizujące związki chemiczne, można bez problemu kupić w większości sklepów ogrodniczych oraz supermarketów.

Ja swoje rośliny zawsze kupuje w OBI, ponieważ mają bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju roślin antysmogowych.

Ja jednak ze swojego doświadczenia wolę zainwestować więcej pieniędzy i kupić średnie lub największe rośliny, szczególnie dotyczy to Skrzydłokwiatów (Spathiphyllum). Większa powierzchnia liści gwarantuje nam dużo większy stopień oczyszczania mieszkania.

Małe roślinki zanim urosną minie dużo czasu a my musimy mieć dorosłe i sprawne filtry w sezonie smogowym. Dodatkowym niewątpliwym plusem uprawy Skrzydłokwiatów jest niesamowity urok tych roślin.

Duży rozłożysty Skrzydłokwiat jest przepiękną ozdobą każdego pomieszczenia, zestawiając kwiaty z pięknymi doniczkami uzyskamy niesamowity efekt wnętrza.

 Moim zdaniem właśnie Skrzydłokwiaty łączą funkcję estetyczną razem z antysmogową. Mamy dwa efekty połączone w jednej roślinie.  

Zresztą Skrzydłokwiat jest praktycznie jedyną z roślin oczyszczających powietrze ze wszystkich szkodliwych substancji (toksyn), poza Chryzantemą, którą raczej nie będziemy uprawiali w mieszkaniu więc odpada z listy naszych potrzeb antysmogowych.

rosliny oczyszczajace powietrze Rośliny antysmogowe domowe oczyszczacze powietrza
Skrzydłokwiat

4 rośliny antysmogowe, które warto mieć w domu i sypialni:

Z mojego doświadczenia mogę polecić wybrane 4 rośliny antysmogowe, które będą pasowały do naszego mieszkania, niezależnie czy będzie to piękny apartament, dom czy przytulne M2.

1. Skrzydłokwiat(Spathiphyllum)
2. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
3. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
4. Bluszcz pospolity(Hedera helix)

 Przy czym Skrzydłokwiat neutralizuje wszystkie 6 szkodliwych substancji (amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trichloroeten).  

Pozostałe 3 rośliny neutralizują wszystkie toksyny poza amoniakiem.

Po zakończeniu okresu jesienno-zimowego zmieniam ziemię we wszystkich doniczkach na zupełnie nową. Robię to dlatego, że wszystkie zanieczyszczenia oraz substancje szkodliwe wchłonięte przez rośliny antysmogowe osadzają się właśnie w ziemi.

Skrzydłokwiaty mają również swoją wydajność określoną na poziomie 2-3 lat.

Niestety po tym okresie trzeba kupić nową roślinę, ponieważ jej zdolności do pochłaniania szkodliwych substancji maleją drastycznie.

Może się również okazać, że roślina po dwóch sezonach smogowych będzie nadawała się niestety do wyrzucenia, poznamy to po liściach, będą żółknąć lub brązowieć, cała roślina będzie marnieć.

Widać nawet rośliny nie wydalają przy takich poziomach zanieczyszczenia powietrza jakie osiągamy w Polsce.

!Pomyślcie co w takim razie musi dziać się w ludzkim organizmie.

Same rośliny antysmogowe nie poradzą sobie ze smogiem w domu.

Musisz koniecznie zainwestować w porządny (wydajny i cichy) oczyszczacz powietrza.

oczyszczacz powietrza winix zero pro gratis Rośliny antysmogowe domowe oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz  powietrza Winix ZERO Pro rozwiąże wszystkie problemy z zanieczyszczeniem powietrza w Twoim domu.

BESTSELLER – najwyższa jakość w extra cenie!

W komplecie drugi dodatkowy zestaw filtrów GRATIS!

Marka Winix gwarantuje najwyższą skuteczność w redukcji zanieczyszczeń wielkości 0,3 mikrona (prawdziwy filtr True HEPA klasy H13).

W ludzkim organizmie również po zakończeniu sezonu smogowego trzeba przeprowadzić detoks, ale o tym napiszemy szerzej w kolejnym naszym poście już niebawem więc zapraszamy wszystkich naszych Czytelników do śledzenia na bieżąco naszego bloga.

Bardzo ciekawy materiał video odnośnie domowych roślin oczyszczających powietrze został wyemitowany na antenie TVN w programie Dzień Dobry TVN w dniu 16.12.2017.

Link do materiału można kliknąć tutaj: Roślinne filtry, czyli rośliny doniczkowe czyszczące powietrze

Mogą Państwo w programie zobaczyć jak te rośliny antysmogowe, o których pisałem powyżej wyglądają na żywo w studio – szczególnie Skrzydłokwiat w tej pięknej wysokiej białej doniczce – rewelacyjna kompozycja!

Jako społeczeństwo powinniśmy się cieszyć, że problem smogu zaczyna być dostrzegalny w mediach – tak trzymać, ponieważ im więcej się będzie o tym pisało i mówiło – tym większa będzie świadomość społeczna.

Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC) – trucizna w naszym mieszkaniu. Czy wiedziałeś o tym?

Czujnik TVOC LZO VOC e1548193033838 Rośliny antysmogowe domowe oczyszczacze powietrza

Lotne związki organiczne (LZO), z angielskiego: Volatile Organic Compounds (VOC) należą do grupy związków organicznych.

W obecności światła słonecznego z łatwością przechodzą w postać gazu lub pary, uwalniając szkodliwe substancje do środowiska. Szczególną uwagę należy zwracać na wszelkie farby do malowania i nie oszczędzać na zdrowiu w swoim domu.

Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC)  zawierają różne substancje chemiczne, z których niektóre mogą mieć krótkoterminowe i długotrwałe niekorzystne skutki dla zdrowia.

Stężenia wielu lotnych związków organicznych są do dziesięciu razy wyższe wewnątrz pomieszczeń niż na zewnątrz.

Lotne związki organiczne emitowane są przez szeroki wachlarz produktów liczonych w tysiącach.

Może zainteresować Cię również:

Udostępnij proszę swoim znajomym.