Przenośny czujnik jakości powietrza – gadżet czy niezbędny strażnik domowego powietrza?

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Zacznę nietypowo, trochę z mojej początkowej perspektywy.

Kiedy zacząłem obserwować pierwsze pojawiające się urządzenia tego typu na rynku, byłem sceptyczny co do sensu ich kupowania i używania. Pomyślałem, że powietrze jest jedno i w środku nie będzie dużo lepsze od tego zewnętrznego, ponieważ w każdym domu są wentylacje, nieszczelności, nawiewniki montowana na oknach.
Większy sens dla mnie miały czujniki zewnętrzne, pokazujące wartości poszczególnych wartości pyłów zawieszonych w powietrzu (PM2.5 oraz PM10).

Zacząłem się logicznie zastanawiać na sensem zakupu takiego domowego przenośnego czujnika jakości powietrza lub potocznie mówiąc miernika smogu.
Przecież tak naprawdę nikt jakoś specjalnie nie prowadzi badań odnośnie powietrza znajdującego się naszych domach. Co z tego, że sprawdzamy na aplikacji w telefonie poziomy zanieczyszczeń w miejscach znajdujących się w naszej miejscowości.

Nie znamy dokładnie wartości tych zanieczyszczeń w naszym domu, wiec nawet nie wiemy z czym się tam w środku zmagamy. W domu, w szkole, pracy spędzamy większość naszego życia więc fajnie byłoby mieć urządzenie mierzące zawartość pyłu zawieszonego PM2.5 oraz PM10 w naszych domach.

Po wnikliwej analizie przenośnych mierników jakości powietrza PM2.5 oraz PM10 dostępnych na rynku, wybór padł na mały i zgrabny przyrząd SDL607, który później okazał się najlepiej sprzedającym miernikiem smogu w naszym sklepie.
Po zakupie tego miernika wszystkie moje początkowe obawy, o których pisałem wcześniej prysły z miejsca. Po paru godzinach spędzonych z tym miernikiem wiedziałem już, że był to strzał w dziesiątkę!

 


Z pewnością jako szczęśliwy posiadacz miernika SDL607 mogę odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule posta: gadżet czy niezbędne urządzenie?

ZDECYDOWANIE NIEZBĘDNE URZĄDZENIE !


 

Jedne z lepiej wydanych pieniędzy w życiu. Czujnik codziennie jest w użyciu, każdy z domowników może w każdej chwili odczytać dane z urządzenia, które jest bardzo czułe i dokonuje błyskawicznie pomiarów.

Największym atutami przyrządu są: dokładność pomiaru, małe rozmiary oraz mobilność. Dzięki wbudowanej baterii litowo-polimerowej można go zabrać w dowolne miejsce i sprawdzić jakość powietrza. Miernikiem można w sposób krótkotrwały zmierzyć stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 również na zewnątrz. Na jednym ładowaniu baterii można używać przyrządu do 24 godzin, więc nie trzeba się zbytnio przejmować szukaniem gniazdka elektrycznego, żeby go zasilić.

Przenośne czujniki jakości powietrza ( air quality sensors) idealnie nadają się do:

  • pomiarów wartości pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 w naszych domach oraz miejscach pracy
  •  w okolicach, w których nie ma zlokalizowanych wojewódzkich stacji monitorowania powietrza, tutaj są wręcz niezbędne
  • do kontroli pracy domowego oczyszczacza powietrza, ponieważ rzadko, który posiada wbudowany miernik jakości powietrza
  • krótkotrwałej analizy jakości powietrza znajdującego się na zewnątrz
  • miernikiem możemy zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza w naszej ulubionej miejscowości wypoczynkowej. A na południu Polski w okresie jesienno-zimowym miejscowości ze słowem „Zdrój” w swojej nazwie, za dużo ze zdrojem wspólnego nie mają !
  • miernik uczy pewnych nawyków pro-zdrowotnych zarówno wśród dorosłych jak i naszych dzieci
  • największym plusem przenośnego miernika smogu i wyników pokazywanych przez niego jest uświadomienie sobie z jak dużym problemem mamy do czynienia, ponieważ na tej podstawie możemy podejmować wszystkie inne niezbędne czynności prowadzące do ochrony naszego zdrowia ( zakup maski antysmogowej oraz oczyszczacza powietrza)

 Czujnik jakości powietrza wraz z oczyszczaczem powietrza stają się nierozłącznym i uzupełniającym się duetem urządzeń do domowej ochrony naszego zdrowia przed wyniszczającym nas smogiem w okresie jesienno-zimowym. 

Problem ten w największym stopniu dotyczy Polski południowej, chociaż problem zaczyna już dotykać wszystkich większych miast w Polsce.
Na obszarach wiejskich problem dodatkowo jest potęgowany poprzez niską emisję ( spalanie węgla, mułów, śmieci różnego rodzaju) oraz niską świadomość społeczną.

Wartości, które mierzyliśmy przejeżdżając samochodem przez wiejskie miejscowości były wręcz zatrważające !!!

Udostępnij proszę swoim znajomym.