Półmaraton ze smogiem w Krakowie. Bieganie a smog.

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Bieganie w Krakowie …

 

Dzisiaj tj. 14.10.2018 odbył się w Krakowie PZU Cracovia Półmaraton. Impreza przyciągnęła dużą liczbę biegaczy około 13 tysięcy ludzi.

To spore wydarzenie sportowe w Krakowie, ponieważ ruch w centrum miasta jest sparaliżowany na kilka godzin. Ale co tam się przejmować mieszkańcami, dzień bez samochodu wyjdzie im na dobre. Trzeba walczyć ze smogiem w całej rozciągłości.

Dzisiejszym niewątpliwie cichym anty-bohaterem półmaratonu okazał się wszechpotężny i widzialny smog! Nie mylić ze smokiem wawelskim. Dzisiejszy smog pokazał swoją moc. Mógłbym nawet powiedzieć, że było to prawdziwe “wejście smogu”. Taki mały przedsmak co nas czeka w nowym sezonie grzewczym 2018/2019.

Ale co tam smog! Trzeba biegać – sport to zdrowie. Na liczniku PM10 wskazuje 100 ug/m3. W tle białe mleko (nie mylić z poranną mgłą!). W gardle drapie jak “cholera”.

Gdybym sam tego na oczy nie widział to bym pomyślał, że to Pekin w szczycie sezonu smogowego. Zobaczcie zresztą sami na wykresy PM10 i PM2.5. Dane pochodzą z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

 

Bieganie w Krakowie

 

Czy bieganie w Krakowie przy takich stężeniach smogu jest bezpieczne dla zdrowia?

 

Odpowiedź jest chyba prosta, a komentarz zbyteczny. Wystarczy popatrzeć na wykresy oraz zdjęcia, które zrobiłem.

Zaryzykowałbym nawet takie stwierdzenie, że po takim kilku godzinnym biegu ( od godziny 9:30-14:00) przy PM10=100 ug/m3 na liczniku, żeby “wypić przysłowiową setkę”. Toksyny, które w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego przedostały się w znacznych ilościach do naszego organizmu, trzeba by jakoś zneutralizować [SARKAZM]…

Powietrze w Krakowie jest dobre, trzeba je tylko dobrze pogryźć…

 

Półmaraton krakowski

Centrum Krakowa, ulica Konopnicka

 

A taki krajobraz na Mistrzejowicach w Nowej Hucie. Zdjęcie wykonane w odstępie czasowym ok. 30 minut później.  Wartość PM10 była o połowę mniejsza niż w centrum Krakowa.

Zobaczcie jak lokalizacja ma duże znaczenie!

W centrum miasta krajobraz “księżycowy”, a tutaj aż chce się żyć. Wysiadając z samochodu poczułem smak powietrza, a nie smrodu spod Wawelu…

 

Smog Kraków

 

Zobacz także:

Przenośny czujnik jakości powietrza PM2.5 /PM10

Czujnik smogu PM2.5 PM10 | SDL607 | Czujnik jakości powietrza | Miernik smogu

 

 

Udostępnij proszę swoim znajomym.