NEWS – Kraków | Smog Free Tower – Wieża oczyszczacz powietrza

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Dzisiaj w obiegu prasowym pojawił się niesamowity news, odnośnie zanieczyszczenia powietrza i sposobie przeciwdziałania temu problemowi.

 

W Krakowie stanie największy oczyszczacz powietrza-wieża Smog Free Tower. Konstrukcja jest największym oczyszczaczem smogu na świecie!

 

Smog Free Tower
Źródło: /Smog Free Project/Studio Roosegaarde /Materiały prasowe

 

Pierwsze wdrożenia tego urządzenia miały miejsce w Chinach, które obecnie przodują na świecie w nowatorskich rozwiązaniach problemu smogu.

7-metrowa wieża Smog Free Tower stanie czasowo w parku Jordana w połowie lutego 2018.

Oto co powiedział zastępca prezydenta Krakowa Pan Andrzej Kulig:

… To pierwsza w Polsce taka instalacja, będziemy obserwować jej działanie i reakcje mieszkańców. Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo: jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza …

Lokalizacja wieży Smog Free Tower w parku Jordana została wybrana ze względu na to, że zimą park odwiedza znaczna ilość osób, a położony jest w niecce, co sprzyja kumulacji zanieczyszczeń.

Smutną wiadomością jest to, że wieża będzie funkcjonować czasowo, tylko przez około dwa miesiące.

Za postawieniem wieży stoi ING Bank Śląski, który ją sfinansował. Poniżej krótki fragment wypowiedzi rzecznika ING Banku Śląskiego:

… Dla nas ta wieża to jest pewien symbol, który ma uświadomić jak największej liczbie osób konieczność dbania o środowisko, o powietrze, o wodę i ma sprawić, że ludzie zmienią swoje postawy, będą bardziej wrażliwi na kwestie ekologiczne …


Z mojej strony mogę dodać, że pomysł jest bardzo ciekawy i nowatorski. Niemniej jednak moim skromnym zdaniem byłoby znacznie lepiej, gdyby wieża stanęła na samym początku sezonu smogowego czyli z początkiem listopada i stała przynajmniej do końca marca. W tym okresie można by o wiele dokładniej i miarodajnie stwierdzić, czy spełnia swoje zadanie, również naukowcy z naszych krakowskich uczelni mogliby dokonać stosownych pomiarów.

Więcej na temat wieży Smog Free Tower oraz holenderskiej firmy (Studio Roosegaarde), która ją stworzyła mogą Państwo przeczytać w naszym znacznie wcześniejszym blogowym poście: (kliknij tutaj).

Udostępnij proszę swoim znajomym.