Nawilżacz powietrza – wilgotność powietrza w domu

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? Czy nawilżacz powietrza jest Ci rzeczywiście potrzebny?

 

Radzimy, żeby przed decyzją o zakupie nawilżacza powietrza do domu sprawdzić bardzo dokładnie wilgotność powietrza. Wilgotność powietrza ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie oraz komfort w mieszkaniu.

 

Optymalna wilgotność powietrza w naszych domach i mieszkaniach powinna się mieścić w zakresie 40-60%.

 

Przede wszystkim zanim podejmiesz decyzję o zakupie nawilżacza, musisz dokładnie sprawdzić poziom wilgotności powietrza oraz stan wentylacji. Kratki wentylacyjne trzeba co pewien czas czyścić, najlepiej regularnie. Większość kratek wentylacyjnych posiada drobne siateczki, które wychwytują największe zanieczyszczenia. Jeżeli nie czyścisz regularnie, to siateczka zapycha się jak plaster miodu, który nie przepuszcza powietrza. Nie ma ciągu.

Brak ciągu wraz z dużą wilgotnością w domu sprzyja rozwijaniu się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, przede wszystkim pleśni, zarodników grzybów itp. A te już zdrowiu nie służą! Dlatego tak ważne jest dokonanie pomiaru wilgotności. Najlepiej wykonać pomiar w dłuższym okresie czasu. Wtedy będzie to najbardziej miarodajne.

 

Nawilżacz powietrza może zrobić więcej szkody niż pożytku, dlatego nie podejmuj pochopnie decyzji.

 

 

Są na rynku firmy, które oferują oczyszczacze powietrza razem z wbudowanym nawilżaczem powietrza. To są urządzenia typu combo. Użytkownik chce zakupić, bo myśli, że w tej atrakcyjnej cenie dostaje również gratisowo nawilżacz powietrza. Trzeba mocno i uczciwie sobie powiedzieć, że o nawilżacz powietrza w takim urządzeniu trzeba bardzo dbać.

Nawet krótkotrwałe zaniedbanie spowoduje brzydki zapach i brak skutecznego wyczyszczenia nawilżacza powietrza.

Poczytajcie na forach internetowych jak dużo ludzi wpadło w pułapkę: oczyszczacza powietrza z nawilżaczem.

Woda stojąca w zbiorniczku nawilżacza raczej szybko się psuje. Nieużywany nawilżacz powietrza po włączeniu na pewno da wyraźnie znać o sobie. Zapach będzie bardzo uciążliwy. Nie mówiąc, że będzie Was czekać od razu gruntowne porządne mycie oraz wymiana filtru na nowy!

 

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

 

W naszej ofercie mamy urządzenia, dzięki którym dokonasz pomiaru wilgotności, temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2.5 ( smog).

Pierwszym urządzeniem jest czujnik jakości powietrza Laser Egg 2. Miernik mierzy pył zawieszony PM2.5, dokonuje również pomiaru temperatury oraz wilgotności w znajdującym się powietrzu.

Dostajesz wszechstronne urządzenie, dzięki któremu będziesz mógł kompleksowo monitorować jakość powietrza w swoim domu.

Dużą zaletą czujnika Laser Egg 2 jest wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu połączysz się z urządzeniem z każdego miejsca na ziemi. Twój dom będzie pod kontrolą 24 godziny na dobę.

Aplikacja na smartfony jest bezpłatna i dostępna między innymi w języku polskim. Aplikacja umożliwia śledzenie danych z polskich stacji monitoringu powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Obsługuje systemy Android oraz iOS. Urządzenie możesz również podłączyć pod system Apple Home Kit. Można się z nimi porozumieć również głosowo poprzez system Siri.

 

Laser Egg 2 ma bardzo nowoczesny design. Posiada laserowy czujnik do pomiaru zawartości pyłu PM2.5. Pomiar smogu jest bardzo dokładny.

 

Laser Egg 2 (Kaiterra)– czujnik jakości powietrza PM2.5, pomiar wilgotności oraz temperatury, prognoza pogody, zdalny monitoring WiFi.

 

Laser Egg 2 | Kaiterra | Czujnik PM2.5 | Czujnik jakości powietrza

 

Laser Egg 2+ (Kaiterra)pomiar lotnych związków organicznych (LZO, VOC, TVOC), czujnik jakości powietrza PM2.5, pomiar temperatury, wilgotności oraz prognoza pogody.

W porównaniu do Laser Egg 2 miernik został dodatkowo wyposażony w czujnik lotnych związków organicznych. Pełny zdalny monitoring WiFi.

 

Laser Egg 2+ | Pomiar VOC | Czujnik jakości powietrza PM2.5 | WiFi

 

Nawilżanie powietrza w domu – poznaj domowe sposoby na zwiększenie wilgotności powietrza.

 

Nasze babcie miały swoje sposoby, więc trzeba korzystać ze sprawdzonych i skutecznych metod.

Jedną z nich jest zostawianie na kaloryferze w pomieszczeniu mokrego ręcznika. Kaloryfer będzie suszył ręcznik uwalniając do pomieszczenia coraz więcej wilgotnego powietrza. Szczególnie polecany sposób do naszych sypialni na noc.

 

Korzystne dla naszego zdrowia jest również delikatne obniżenie temperatury na noc, znacznie lepiej się śpi.

 

Pamiętajmy, żeby taki ręcznik nie płukać w płynach do płukania lub prania, ponieważ będą się również uwalniały zapachy tych płynów. Uwalnianie takich zapachów będzie niekorzystne dla alergików oraz osób wrażliwych na zapachy. Znacznie lepiej przygotować sobie jeden ręcznik, który będzie płukany wyłącznie w czystej wodzie.

Można też skorzystać z pojemników kamionkowych, zwykle wykonanych z ceramiki. Do takich pojemników nalewana jest woda. Woda odparowuje podczas grzania grzejnika.

Drugim sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza w naszych mieszkaniach są zielone rośliny doniczkowe.

 

Wilgotność powietrza w domu

Zobacz jak mu dobrze – on wie co dobre -:)

 

Paprotka domowa (Nephrolepis) jest jedną z najlepszych roślin do utrzymywania odpowiednich warunków wilgotnościowych w domu.

Trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu liści paprotki. 

Drugą dodatkową bardzo pożyteczną cechą paprotek jest pochłanianie ładunków elektrostatycznych. W pomieszczeniach gdzie znajduje się dużo źródeł takiego promieniowania elektrostatycznego będzie lepszy mikroklimat.

Jako uzupełnienie do paprotek może być również roślina doniczkowa o nazwie Skrzydłokwiat.

Skrzydłokwiaty są bardzo cenione w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach. Pochłaniają wszelkie niebezpieczne związki chemiczne oraz toksyny.

Szerzej odnośnie roślin doniczkowych oczyszczających powietrze pisałem w poście poniżej.

 

Rośliny antysmogowe oraz oczyszczające powietrze:

 

Rośliny antysmogowe – naturalne oczyszczacze powietrza w domu

 

Jak widzisz, sposobów na poprawienie wilgotności w domu jest wiele!

 

Trzeba sobie tylko zadać trochę trudu i nie iść na skróty. Ale pamiętaj żeby to wszystko zrobić w dobrej kolejności:

  • sprawdzasz wentylację, która odpowiada za efektywną wymianę powietrza
  • inwestujesz w porządny miernik do pomiaru wilgotności lub innych dodatkowych czynników jak: pomiar temperatury, jakości powietrza PM2.5 oraz lotnych związków organicznych VOC
  • zaprzyjaźniasz się z domowymi roślinami doniczkowymi – to wyjdzie Ci tylko na dobre
  • stosujesz domowe sposoby na poprawę wilgotności powietrza w swoim domu

 

Zobaczysz sam, że w krótkim okresie czasowym wszystkie opisane czynności przyniosą Ci same korzyści.

 

 Jakość, komfort życia oraz samopoczucie znacznie się poprawią.

Twój organizm, skóra, włosy szybko Ci za to podziękują!

 

 

Przeczytaj także:

 

Udostępnij proszę swoim znajomym.