Klimatyzacja w samochodzie – jak prawidłowo używać?

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja od dobrych paru lat zagościła jako standardowe wyposażenie nowych samochodów. Jednak wiele osób nie do końca jest świadomych jak prawidłowo wykorzystywać jej funkcjonalność oraz prawidłowo używać w całym okresie eksploatacji samochodu.

W dzisiejszym poradniku przybliżę ogólne metody posługiwania się klimatyzacją, nie ma znaczenia jaki rodzaj klimatyzacji to będzie: manualna czy automatyczna.

Wietrzenie nagrzanego wnętrza

Jeżeli samochód stoi w pełnym słońcu lub przyszedłeś do nagrzanego samochodu to pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić to otworzyć wszystkie drzwi oraz bagażnik, żeby nagrzane powietrze wyleciało z wnętrza samochodu. Po tej czynności możesz uruchomić silnik i przejechać jeszcze kilkaset metrów z otwartymi oknami na już włączonej klimatyzacji. Później zamknij już okna i ustaw pożądaną temperaturę – ale nie najniższą!

Początkowo ustaw wyższą temperaturę i stopniowo ją obniżaj w czasie jazdy, pamiętaj że Twój organizm jest również rozgrzany i nie chce doznać szoku termicznego, jeżeli włączyłbyś za niską temperaturę. Musisz dać czas organizmowi do adaptacji do nowej niższej temperatury.

Ustawienie temperatury optymalnej

Optymalna temperatura na jaką powinieneś ustawić sterownik klimatyzacji to około 5-7 stopni mniej niż wskazanie temperatury zewnętrznej na desce rozdzielczej.  Na wyświetlaczu sterownika klimatyzacji ustaw pożądaną temperaturę. Jeżeli Twoja klimatyzacja jest sterowana ręcznie i nie wyposażono jej we wskaźnik temperatury, ustaw pokrętła tak, aby z nawiewów leciało powietrze chłodne, lecz nie zimne!

Postaraj się tak ustawić kratki nawiewów, żeby strumień powietrza nie leciał bezpośrednio na Twoją twarz, kark, klatkę piersiową oraz nogi, ponieważ jazda z tak skierowanym powietrzem spowoduje przeziębienie, a w długiej perspektywie czasowej wywoła przewlekłe dolegliwości zdrowotne.

Częstym błędem jest ustawienie temperatury na najniższą!

Zresztą zawsze się zastanawiam jak można wytrzymać w takim wnętrzu, gdzie temperatura na zewnątrz jest powiedzmy powyżej 30 stopni, a w środku samochodu chłodzimy na 16-18 stopni, czyli praktycznie dwukrotnie niżej niż jest na zewnątrz. Później wychodząc z samochodu organizm doznaje szoku termicznego i choroba murowana.

Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji

Niestety bardzo poważnym błędem jest używanie klimatyzacji samochodowej wyłącznie latem! Wyjaśnię dlaczego? Układ klimatyzacji pełni dwu-funkcyjną rolę. W lecie schładza powietrze we wnętrzu pojazdu, ale jesienią osusza powietrze z wilgoci, można to szczególnie zauważyć przy parujących szybach, wystarczy włączyć klimatyzację i para po chwili znika z szyb. Poniżej temperatury 5 stopni układ chłodzenia nie działa, jest wyłączony ( zabezpieczenie), działa natomiast osuszanie.


Zalecane jest uruchomienie klimatyzacji przynajmniej raz w miesiącu w całym roku eksploatacji w celu przesmarowania czynnikiem chłodzącym elementów sprężarki, ponieważ w czynniku chłodzącym jest olej.


Włączanie klimatyzacji wyłącznie w okresie letnim w dłuższej perspektywie użytkowania spowoduje degradację układu i kłopoty finansowe. Wielu użytkowników jest zdziwionych, że klima przestaje działać lub działa nieprawidłowo.

Regularne przeglądy klimatyzacji

Jest takie powiedzenie: jak dbasz tak masz, które tutaj wyjątkowo się sprawdza!

Co mam na myśli pisząc regularne przeglądy?

Przynajmniej raz w roku dokonaj czyszczenia klimatyzacji (odgrzybianie). Masz do wyboru dwie metody: ozonowanie wnętrza (tańsza) lub ultradźwięki (droższa). Jeżeli z nawiewów leci świeże powietrze, nie wyczuwasz zaduchu lub charakterystycznego zapachu wilgoci to spokojnie wystarczy ozonowanie. Co 2 lata lepiej wykonać ultradźwiękami, żeby mieć pewność, że wszystko jest porządnie odgrzybione.

Rzecz absolutnie bardzo ważna – wymiana filtru kabinowego raz na rok lub maksymalnie co 10-15 tysięcy km.

Dla bardziej wrażliwych osób (alergicy) dwa razy do roku.

Po sezonie smogowym ( zimie) i po lecie ( sezon pylenia roślin). 

Gdy zauważymy, że z klimatyzacją dzieje się coś dziwnego to trzeba od razu podjechać do porządnego warsztatu, gdzie podłączą układ klimatyzacji pod maszynę, sprawdzą ilość czynnika chłodzącego oraz oleju. Jeżeli będą ubytki to zlokalizują przecieki. Lepiej pilnować, bo zatarcie sprężarki klimatyzacji to kosztowna sprawa.

Prawidłowo eksploatowana klimatyzacja odwdzięczy nam się długą bezawaryjną pracą.

Świeżym powietrzem we wnętrzu kabiny. Bez grzybów i alergenów.

Może zainteresować Cię również:

Klimator Polair

Klimatyzer przenośny w domu. Domowa klimatyzacja.

Klimator – przenośne urządzenie do klimatyzacji domowej z pilotem zdalnego sterowania. Posiada 4 litrowy zbiornik oraz pojemnik na lód.

Nie musisz kupować drogiej klimatyzacji, żeby poczuć chłód w gorące lato.

Pomieszczenia do 15 m2.


Filtr kabinowy pyłkowy antysmogowy

Czy filtr kabinowy w samochodzie chroni nas przed smogiem?

Filtry kabinowe firmy FILTRON z systemem BIOKNIGHT. Oczyszczają powietrze z cząstek stałych. System Bioknight w odróżnieniu do filtrów kabinowych wielu innych marek usuwa bakterie oraz alergeny.


Pomiar smogu PM10 w samochodzie

Przenośny czujnik smogu SDL607 w samochodzie.

Możesz mierzyć smog zarówno w domu jak i w samochodzie. Możesz mobilnie sprawdzić jakość powietrza na zewnątrz, ponieważ miernik rejestruje zmieniające się powietrze w ułamku sekundy.

Wyjedź poza miasto, a szybko okaże się jakie to “świeże powietrze” jest poza miastem. Zobaczysz wynik na wyświetlaczu to będziesz przecierać oczy ze zdumienia…

Udostępnij proszę swoim znajomym.