Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Czy istnieje optymalna temperatura powietrza w naszym domu?

Optymalna temperatura w pomieszczeniu istnieje i jest zdefiniowana . Dodatkowo często w naszych mieszkaniach nasze przyzwyczajenia są dalekie od tej idealnej temperatury. Ustalimy w artykule jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma źle ustawiona temperatura powietrza.

Spis treści:

W sezonie jesienno-zimowym, wtedy gdy musimy ogrzewać nasze domy musimy zdecydować jaką temperaturę powietrza ustawimy na termostacie ogrzewania.

Od ustawienia tej temperatury będzie również zależała wilgotność powietrza w naszym domu. Temperatura oraz wilgotność są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

Jaka jest optymalna temperatura w domu dla naszego komfortu?

Komfort w domu jest dla nas ważny, ponieważ w mieszkaniach spędzamy dużą część naszego życia. Optymalna temperatura powinna wynosić około 21 stopni ciepła. W poszczególnych naszych pomieszczeniach możemy ją jeszcze ustawić na niższą ( o tym poniżej w tekście).

Jeżeli zastosujemy się do pewnych wskazówek, okazuje się, że sezon grzewczy może być przyjazny zarówno dla naszego zdrowia oraz domowego budżetu.

Rachunki za ogrzewanie stanowią duży udział kosztowy w naszym domowym budżecie.

Prześledzimy teraz na konkretnym przykładzie dwie sytuację. Jedną z wysoko ustawioną temperaturą w pomieszczeniu oraz drugą z zakresu optymalnego.

Temperatura w domu ustawiona poza zakresem optymalnym

Temperatura w domu jest ustawiona na 24-25 stopnie, czyli znacznie poza zakresem optymalnym (20-21).

Nasze źródło ciepła, czyli piec dostarczający ciepło musi znacznie częściej chodzić w trybie grzania. Ustawienie temperatury na termostacie 24-25 stopnie powoduje w zasadzie, że w okresie grzewczym piec centralnego ogrzewania bardzo mało wyłącza się.

Musi zapewnić dość wysoką temperaturę powietrza w naszym domu. W związku z tym rachunki za ogrzewanie będą znacznie bardziej wyższe, niż w przypadku ustawienia optymalnej temperatury około 21 stopni.

Czy wysoko ustawiona temperatura powietrza będzie sprawiała komfort dla naszego zdrowia?

temperatura w domu Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Otóż nie będzie, ponieważ w tak wysokiej temperaturze będziemy czuli się zmęczeni i bardziej ospali. Nasz skóra oraz śluzówka w nosie będzie znacznie bardziej przesuszona.

Dlaczego nasza skóra będzie przesuszona?

Dlatego, że na skutek ustawienia wysokiej temperatury, wilgotność w naszym domu, spadnie poniżej optymalnego przedziału 40-60%.

Często zdarza się, że wilgotność przy temperaturze 24-25 stopni spadnie grubo poniżej 30%. Dlatego dojdzie do przesuszenia skóry oraz śluzówki nosa.

Wysoka temperatura spowoduje zmniejszoną odporność organizmu na infekcje i wirusy.

Pomyśl jak duża jest różnica temperatury, gdy w domu masz ustawioną temperaturę na 24-25 stopni, a wychodząc na zewnątrz panuje -10 stopni!

Tak duża różnica wywołuje szok organizmu na skutek znacznego przegrzewania się organizmu w domu.


Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się nawet do odwodnienia organizmu, a także wywołać zaburzenia pracy serca.

Nieodpowiednio dobrana, zbyt wysoka temperatura w domu powoduje:
 • częste infekcje dróg oddechowych
 • bóle gardła
 • podrażnienie śluzówek nosa oraz gardła
 • zbyt nadmierne wysuszanie śluzówki gardła i nosa
 • nadmierne wysuszanie skóry
 • obniża koncentrację
 • ogólne zmęczenie
 • uczucie rozdrażnienia

Temperatura powietrza w domu jest w optymalnym przedziale 20-21 stopni

W pokojach dziennych oraz salonach optymalną temperaturę możemy ustawić na termostacie w granicach około 21 stopni.

W naszej sypialni na noc zalecają, żeby była niższa, nawet 18 stopni. Temperaturę w sypialni musimy jednak znaleźć sami, indywidualnie dla naszego komfortu cieplnego oraz samopoczucia.

Dla jednych 18 stopni będzie zdecydowanie za nisko i rano po przebudzeniu mogą mieć uczucie zimna lub strasznie zimnego gardła.

Uważam, że jeżeli będziemy mieli ustawioną temperaturę o 1-1,5 stopnia niższą niż w salonie to będzie idealnie. Czyli wyjdzie nam 19,5-20 stopni w naszej sypialni.

Optymalna temperatura w domu:
 • Salon oraz pokoje dzienne: nie powinna przekraczać 21 stopni
 • Kuchnia: 19-20 stopni, podczas gotowania posiłków temperatura podnosi się
 • Łazienka: najcieplejsze pomieszczenie 24-25 stopni
 • Sypialnia: 18-20 stopni, sen w chłodniejszym pomieszczeniu jest głębszy i wstajemy rano bardziej wypoczęci

Zbyt niska temperatura powietrza w domu (poniżej 17 stopni)

W niskich temperaturach wzrasta ciśnienie krwi w naszym organizmie. Nasze ciało to skomplikowany precyzyjny mechanizm. Organizm musi chronić się przez zimnem czy wyziębieniem. W związku z tym musi wyzwolić w sobie, dużo większe pokłady energii potrzebnej do pokrycia strat cieplnych.

Niskie temperatury powodują również, że możemy się przeziębić i zwyczajnie rozchorować. Przebywanie dłuższy czas w niskiej temperaturze spowoduje, że nasze zatoki mogą zacząć chorować. Zaniedbane zatoki to problem na całe życie. Warto to mieć na uwadze.

Niska temperatura będzie również niedobra dla waszego domu. Spowoduje wzrost wilgotności powietrza. W wilgotnym powietrzu dochodzi do rozwoju pleśni i grzybów. Rozwój pleśni nie jest już obojętny dla naszego zdrowia oraz wszystkich rzeczy znajdujących się w domu.

Wasz dom powoli będzie miał problem, który określany jest syndromem chorego budynku.
Niestety przebywanie w takim domu na dłuższą metę spowoduje duży uszczerbek na naszym zdrowiu.

Jeżeli chcesz mieć w domu temperaturę oraz wilgotność pod stałą 24 godzinną kontrolą to zainwestuj w profesjonalną bezprzewodową stację pogodową firmy Netatmo.

Netatmo Stacja Pogodowa Weather Station iPhone 6 Czujniki smogu e1553380408570 1024x810 Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

NETATMO | Stacja pogodowa | WiFi – Netatmo Weather Station

Jedna z najlepiej wykonanych stacji pogodowych dostępna na rynku europejskim. To prawdziwe urządzenie pomiarowe – nie gadżet czy zabawka.

Powietrze w Twoim domu będzie monitorowane przez 24h, a wyniki dostępne cały czas na serwerze w chmurze. Masz dostęp do historii pomiarów w dowolnym momencie.

Stacja pogodowa Netatmo to coś znacznie więcej niż domowa stacja pogodowa!

 • twój domowy bezprzewodowy termometr i higrometr pokojowy
 • pomiar hałasu, dwutlenku węgla CO2 oraz ciśnienia atmosferycznego
 • pomiar temperatury zewnętrznej [czujnik w zestawie podstawowym]
 • czujniki najlepszych światowych producentów (TEXAS, SENSIRION)
 • kapitalnie wykonane oraz intuicyjne aplikacje ( Android oraz iOS)
 • pełny zdalny monitoring WiFi Twojego domu, zapis danych do chmury
 • możliwość integracji z systemem inteligentnego domu Fibaro
 • bez problemu sprawdzisz czy twój piec CO nie uległ awarii sprawdzając temperatury w aplikacji
 • gdyby została zbita szyba w oknie to aplikacja powiadomi Cię, że wzrósł poziom hałasu w pomieszczeniu, nastąpi również zmiana temperatury
 • wygodne ustawianie poszczególnych poziomów alarmowania w aplikacji
 • podgląd stanu wszystkich czujników w aplikacji oraz stanu ich baterii
 • możliwość ciągłego rozszerzania swojego ekosystemu o inne czujniki: wiatru, deszczu, kamery wewnętrzne i zewnętrzne, czujnik dymu, sterowanie zaworami termostatycznymi oraz wideodomofon

Profesjonalna stacja pogodowa WiFi. Nie jest potrzebny Ci żaden ranking. Przeczytaj opinie zadowolonego użytkownika. Jest warta swojej ceny.

Netatmo Stacja Pogodowa Weather Station Range Czujniki smogu e1513469128161 1024x683 Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Netatmo Weather Station to bezprzewodowa stacja pogodowa WiFi wyposażona w czujniki temperatury, wilgotności, jakości powietrza, ciśnienia, hałasu, dwutlenku węgla CO2 , deszczu i wiatru. Pełen monitoring Twojego domu i warunków panujących na zewnątrz.

Czy nawilżacz powietrza jest Ci naprawdę niezbędny?

Zanim zapragniesz kupić nawilżacz powietrza zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat. Bez konkretnej wiedzy na temat wilgotności powietrza w Twoim domu, możesz sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku! 

pomiar wilgotnosci w domu czujnik Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Nawilżacz powietrza w domu.

Poznaj domowe sposoby na zwiększenie wilgotności powietrza.

Nawilżacz powietrza może zrobić więcej szkody niż pożytku, dlatego nie podejmuj pochopnie decyzji.

Optymalna wilgotność powietrza w naszych domach i mieszkaniach powinna się mieścić w zakresie 40-60%.

Przeczytaj również:

Zobacz inne artykuły związane związane z powietrzem wewnątrz Twojego domu:


smog w polsce raport 2018 Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Ustawa antysmogowa dla gmin wokół Krakowa – zobacz!

To tylko przykład wokół Krakowa, a dotyczący każdej miejscowości w Polsce. Tam, gdzie nie ma zainstalowanych czujników to temat TABU. W sezonie jesienno-zimowym nie da się okna otworzyć czy wyjść na spacer – TAK ŚMIERDZI.

Szkoda tylko, że jest to kwestia nie tylko zapachu. To „RAKOTWÓRCZY KOKTAJL„, który dzień po dniu zatruwa nasz cały organizm.Smog atakuje w domu sdl607 e1545829434280 Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Lotne związki organiczne – LZO, VOC, TVOC

Masz je w domu cały rok! Nawet pewnie o tym nie wiesz…

Udostępnij proszę swoim znajomym.