Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Praktyczne porady i eksploatacja

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Obecnie na rynku mamy prawdziwy wysyp oczyszczaczy powietrza w sklepach więc jest w czym wybierać. Każdy producent zachęca jak tylko może do wyboru swojego produktu. Konsument z racji tak szerokiej oferty ma prawdziwy problem z wyborem właściwego modelu oraz producenta.

Generalnie nie jest to tak trudne zadanie jak może się wydawać na początku.  Wybór uzależniony jest od naszych potrzeb, zanieczyszczenia powietrza w okolicy, w której mieszkamy oraz wielkości mieszkania.

 

Najważniejsze punkty przy wyborze oczyszczacza powietrza:

  • Przede wszystkim na samym początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie do jakiego metrażu mieszkania lub domu jest nam potrzebny taki oczyszczacz powietrza.

  • Jaki jest rozkład pokoi w naszym mieszkaniu, ponieważ jeżeli będzie dużo korytarzy, mało otwartej przestrzeni to rozkład i cyrkulacja powietrza będzie utrudniony

  • Jakie fundusze możemy przeznaczyć na zakup oczyszczacza powietrza? I tutaj drogi wcale nie znaczy dobry czy lepszy od tego tańszego!

  • Jaki rodzaj filtrów został zastosowany w oczyszczaczu powietrza?

Generalnie tutaj musimy zwrócić uwagę, żeby oczyszczacz miał koniecznie filtr HEPA najlepiej typu H13– ponieważ wychwytuje skutecznie najmniejsze cząstki zanieczyszczenia z powietrza

  • Tryby pracy wentylatora

Przy każdym z nich podana jest wartość hałasu wyrażona w decybelach [dB]. Wielu producentów w swoich reklamach chwali się, że ich produkt jest jednym z najcichszych na rynku, ale jest jedno ALE:

nie podają, że jest najcichszy przy najniższej prędkości wentylatora, a przy najniższym biegu wentylatora skuteczność filtracji powietrza jest najniższa!

Żeby oczyszczanie powietrza było wydajne i skuteczne trzeba oczyszczacz włączać na co najmniej bieg pośredni, gdzie wentylator już będzie chodził dużo głośniej niż na biegu najniższym.

Najwyższą wydajność oczyszczacz powietrza osiąga na biegu najwyższym, co niestety powoduje znaczny wzrost hałasu i cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Mając to na uwadze powinniśmy porównywać głośność przy środkowym biegu wentylatora.

 

WAŻNENajważniejsza jest filtracja więc absolutnie pierwszą rzeczą jaką musi posiadać oczyszczacz jest filtr HEPA.

 

WAŻNETrzeba mieć również świadomość, że filtr HEPA jest wymienny i nie wystarczy nam na cały okres eksploatacji !

 

Producenci powinni podawać okres na jaki powinien nam starczyć taki filtr. Zwykłym chwytem marketingowym jest na przykład podawanie 5 lat czy nawet 10 lat! Niestety prawda zwykle wychodzi po pierwszym okresie eksploatacji.

Tak naprawdę filtr powinno wymienić się po każdym okresie eksploatacji czyli sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób jest zdziwionych, że przy załączeniu oczyszczacza powietrza w kolejnym sezonie smogowym powietrze jest śmierdzące i wywołuje dyskomfort. Przyczyną jest filtr HEPA na którym z poprzedniego sezonu zostały wszystkie zanieczyszczenia.

W związku z tym lepiej jest kupić tańszy oczyszczacz i regularnie wymieniać filtr po skończeniu sezonu smogowego niż kupić drogi oczyszczacz myśląc, że filtr wytrzyma parę lat i dzięki temu okres eksploatacji wyjdzie znacznie tańszy.

Dodatkowo lepiej kupić sobie dwa tańsze oczyszczacze na przykład na powierzchnię 20-25m2 niż jeden oczyszczacz na powierzchnię 46m2. Jeden można wstawić do pokoju dziecięcego a drugi zostawić w swojej sypialni. Plusem dwóch mniejszych jest pełna swoboda w przenoszeniu pomiędzy pomieszczeniami.

Z jednym droższym będzie kłopot bo trzeba go będzie ustawić w centralnej części mieszkania i liczyć, że oczyszczone powietrze będzie dochodzić do pozostałych pomieszczeń.

Oczyszczacz również należy używać umiarkowanie. Przesuszone powietrze szczególnie dla osób z alergiami w mieszkaniu może powodować wysuszenie śluzówki w nosie. Może to doprowadzić do znacznego dyskomfortu oraz dolegliwości nosowo-gardłowych. Oczy też nie będą z tego faktu zadowolone. Reasumując starać się nie używać oczyszczacza w sposób ciągły nawet jak zanieczyszczenie jest niskie.

Tutaj z pomocą przydałby sięoczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, ale uwaga i tutaj są pułapki, bo te najtańsze modele z nawilżaczem nie mają automatycznego trybu i nawilżają w nieskończoność co może powodować znaczne zawilgocenie mieszkania i powstawanie pleśni, grzybów oraz zarodników.

 

Nawilżanie powietrza – domowe sposoby:

Można sobie poradzić z przesuszonym powietrzem kładąc na kaloryfer mokry ( zwilżony) ręcznik w pomieszczeniu gdzie śpimy. To taki domowy dawny sposób, ale bardzo skuteczny, który się doskonale sprawdzi w połączeniu z tańszym oczyszczaczem bez funkcji nawilżania.

 

Podsumowanie: 

 

Napewno warto kupić oczyszczacz powietrza do mieszkania. Pomoże nam przetrzymać długi sezon smogowy ( okres jesienno-zimowy) – niestety w Polsce trwa on długo.

 

Biorąc pod uwagę ostatnią zimę 2016/2017, sezon smogowy skończył się dopiero pod koniec maja, który był wyjątkowo zimny.

 


Nie oszczędzajmy na naszym zdrowiu, ponieważ zanieczyszczone powietrza jest naprawdę groźne, pisałem o tym tutaj.


 

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro – polecamy ze względu na najlepszy współczynnik ceny do jakości.

 

Cichy i wydajny – przepływ 480 m3/h | Winix Zero Pro

 

Przeczytaj także:

 

 

 

 

Udostępnij proszę swoim znajomym.