Elektrosmog w domu: przyczyny, skutki, ochrona.

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Elektrosmog(smog elektromagnetyczny) jest pewnym rodzajem zanieczyszczenia elektromagnetycznego powstającego na skutek zbyt nadmiernego promieniowania elektromagnetycznego. 

Niestety w współczesnym domu źródeł promieniowania na różnych częstotliwościach jest cała masa przedmiotów codziennego użytku:

 • telefon komórkowy ( smartfon)
 • komputer, laptop oraz tablet
 • router bezprzewodowy (WiFi)
 • kuchenka mikrofalowa
 • lodówka
 • kuchenka indukcyjna

Dodatkowo elektrosmog wytwarzają różne zewnętrzne źródła poza domem: radary, stacje nadawcze i przekaźnikowe, stacje bazowe telefonii komórkowej, linie energetyczne wysokiego napięcia, stacje transformatorowe.

 

Wpływ elektrosmogu na zdrowie

Dużo naukowców na świecie prowadzi badania odnośnie wpływu smogu elektromagnetycznego na zdrowie. Nie ma jeszcze wiarygodnych 100% wyników badań, które potwierdziły by jego 100% szkodliwość.

Ciężko jest oddzielić elektrosmog od reszty zanieczyszczeń pochodzących z powietrza czy wody. Ale nie możemy bagatelizować przyczyn, ponieważ skutki możemy doświadczyć dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

 

Ochrona przed elektrosmogiem

Oczywiście, że możemy się chronić przed źródłami promieniowania elektromagnetycznego w swoim domu. Wyselekcjonujmy produkty, które wysyłają największe dawki promieniowania w naszym domu.

 • routery bezprzewodowe WiFi

Postarajmy się kupować routery wifi, w którym można wyłączyć transmisję bezprzewodową. Ostatni domownik przed snem wyłącza bezprzewodową transmisję, dzięki temu zmniejsza promieniowanie podczas snu.

Postarajmy się unikać umiejscowienia routera w naszych sypialniach lub miejscach w których spędzamy najwięcej czasu. Nie da się uciec od technologi bo moda na życie bez kabli ciągle się rozwija. Dzisiaj wszystkie urządzenia powszechnego użytku mają dostęp WiFi.

Z biegiem czasu jaktechnologia 5G będzie bardziej powszechniejsza, będziemy narażenia na coraz to mocniejsze źródła promieniowania, ponieważ stacje bazowe będą musiały być rozmieszczanie gęściej, żeby pokrycie sygnału było coraz większe. No cóż przed internetem rzeczy nie uciekniemy…

 • kuchenka mikrofalowa

Kuchenka mikrofalowa jest sporym źródłem promieniowania w naszej kuchni. Postaraj się nie stać zbyt blisko  kuchenki podczas podgrzewania posiłku.

 • smartfon (telefon komórkowy)

Mawiają, że obecnie bez smartfona to jak być bez ręki. Coś napewno w tym jest. Weź zabierz smartfona młodej osobie to praktycznie zeświruje: bez facebooka, instagrama, snapczata … etc. NO WAY – NIE MA MOWY.

Jedynie co możemy zrobić to wdrożyć pewne wytyczne, które pozwolą nam zmniejszyć wpływ promieniowania emitowanego przez niego:

 1. Staraj się nie trzymać długo smartfona przy uchu. Możesz rozmawiać w trybie głośno-mówiącym lub przez słuchawki. Pewnie często zauważyłeś, że trzymając telefon przy uchu, masz dyskomfort w uchu: uczucie gorąca – to właśnie skutek promieniowania emitowanego przez telefon! Pomyśl co dzieje się w mózgu…
 2. Nie noś smartfona w bocznych kieszeniach spodni, przeważnie to będzie dotyczyć mężczyzn. Takie noszenie w kieszeni może w dłużej perspektywie spowodować nawet bezpłodność
 3. Nie śpij z telefonem pod poduszką lub w bliskiej odległości od swojej głowy – daj odpocząć swojemu mózgowi w nocy. Mózgowi jest potrzebny odpoczynek, a nie kolejne źródło promieniowania elektromagnetycznego!
 4. Podczas łączenia się telefonu z wybranym numerem postaraj się nie przykładać od razu do głowy, ponieważ telefon komórkowy podczas łączenia generuje największą ilość promieniowania elektromagnetycznego.

Jak sam widzisz możesz ograniczyć na własną rękę szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego w Twoim domu. Technologii nie zatrzymamy, ale możemy ograniczyć jej wpływ na nasze życie i zdrowie.

Elektrosmog – niewidzialny wróg. Nadchodzi 5G. Czy sieć 5G jest bezpieczna?

Przeczytaj nasz artykuł dostępny pod tym linkiem: 5G szkodliwość, badania, zagrożenia oraz wpływ promieniowania na zdrowie. 

 

Zainwestuj w domowe rośliny pochłaniające smog. 

Rośliny oczyszczające (antysmogowe) mają bardzo dobry wpływ na powietrze znajdujące się w naszym domu. Inaczej funkcjonuje się w domu lub biurze patrząc na „zielone filtry”. Znacznie podnoszą jakość naszego samopoczucia. 

Ma to dobroczynny wpływ zarówno na powietrze, jak i nasz organizm. Przeczytaj nasz obszerny artykuł dotyczący roślin pochłaniających smog oraz lotnych związków organicznych (LZO). 

 

Mogą zainteresować Cię również:

Udostępnij proszę swoim znajomym.