Lotne związki organiczne – LZO, VOC, TVOC

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Lotne związki organiczne – jaki mają wpływ na zdrowie?

 

Lotne związki organiczne(LZO), z angielskiego: Volatile Organic Compounds (VOC) należą do grupy związków organicznych.

W obecności światła słonecznego z łatwością przechodzą w postać gazu lub pary, uwalniając szkodliwe substancje do środowiska. Szczególną uwagę należy zwracać na wszelkie farby do malowania i nie oszczędzać na zdrowiu w swoim domu.

Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC)  zawierają różne substancje chemiczne, z których niektóre mogą mieć krótkoterminowe i długotrwałe niekorzystne skutki dla zdrowia.

Stężenia wielu lotnych związków organicznych są do dziesięciu razy wyższe wewnątrz pomieszczeń niż na zewnątrz.

Lotne związki organiczne emitowane są przez szeroki wachlarz produktów liczonych w tysiącach.

 

Wpływ lotnych związków organicznych (LZO, VOC, TVOC) na ludzi i zwierzęta:

 • Krótkotrwałe efekty zdrowotne mogą obejmować: podrażnienie oczu, nosa i gardła, bóle głowy, utrata koordynacji oraz nudności.
 • Długotrwałe efekty nie są już tak łagodne i mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego. W dłuższym okresie przebywanie w pomieszczeniach z wysokim stężeniem LZO może spowodować choroby nowotworowe, czyli raka.

Źródła lotnych substancji organicznych (LZO, VOC, TVOC) w domu:

Lotne związki organiczne mogą się ulatniać z dywanów, wykładzin, mebli, farb, klejów, wosków, rozpuszczalników, środków czyszczących i dezynfekujących oraz kosmetyków. Skutecznie wypełniają i zatruwają powietrze znajdujące się w środku pomieszczenia.

Chemikalia organiczne są szeroko stosowane jako składniki produktów gospodarstwa domowego.

Wiele z nich, takich jak aceton, etanol oraz ksylen jest potencjalnie szkodliwymi substancjami chemicznymi określanymi w skrócie jako LZO lub VOC (lotne związki organiczne).

Mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, jeżeli ich stężenia są duże.

Powietrze wolne od lotnych związków organicznych oraz smogu. TAK – mamy oczyszczacz powietrza, który to potrafi!

 

Lista najważniejszych powodów, dlaczego powinieneś kupić porządny oczyszczacz powietrza:

 • sezon smogowy nie kończy się z pierwszymi promieniami słońca styczeń-luty, tylko trwa znacznie dłużej, bo aż do kwietnia.

W małych miasteczkach oraz wsiach wcale się nie kończy, ponieważ ludzie cały rok grzeją swoje bojlery na ciepłą wodę, nie robią tego na prąd, który jest bardzo drogi.
Zapuszczają swojego „kopciucha”, który dosłownie pochłonie wszystko, co mu wrzucić do paleniska.

 • myślisz, że oczyszczacz powietrza posiada wyłącznie zastosowanie na smog, a tak nie jest.

Oczyszczacz powietrza bardzo pomaga alergikom przetrwać początkowy okres pylenia roślin,
kiedy robi się ciepło. Ponieważ zmiany klimatyczne bardzo przyspieszyły więc sezon pylenia roślin, traw i drzew zaczyna się znacznie wcześniej.

Dodatkowo jest znacznie bardziej intensywny niż w latach poprzednich, ponieważ praktycznie zaniknęła nam jedna pora roku, czyli wiosna.

Po zimie wchodzimy w gwałtowne ocieplenie, które powoduje, eksplozje pylenia roślin. Jeżeli jesteś alergikiem i nawet nie mieszkasz w obszarze zanieczyszczonym smogiem, to oczyszczacz powietrza dla Ciebie będzie wybawieniem.

Oczyszczacz powietrza skutecznie eliminuje lotne związki organiczne (TVOC).

Lotne związki organiczne występują w naszych mieszkaniach przez cały rok!
Niestety producenci w ostatnich latach bardzo zeszli w dół z jakością materiałów, więc praktycznie każdy przedmiot wydziela zapach.

Niektórzy nazywają to „zapachem nowości”, ale ten zapach może się unosić latami i nie czujemy go, ponieważ nasz nos już dawno się do niego przyzwyczaił.

Oczyszczacz powietrza skutecznie zwalcza dym papierosowy.

Jeżeli masz osobę palącą w domu, to również powinieneś rozważyć zakup oczyszczacza powietrza,
który będzie skutecznie eliminował dym papierosowy oraz wszystkie związki pochodne zawarte w dymie papierosowym.

Oczyszczacz powietrza również skutecznie eliminuje benzopiren.

Benzopiren charakteryzuje się znaczną adhezyjnością. Często łączy się z powierzchnią pyłu zawieszonego PM2,5. W przypadku dużego stężenia pyłu zwieszonego w powietrzu, może on być głównym źródłem tego związku chemicznego. 

Zatrzymując pył PM2,5 na filtrze HEPA, zatrzymuje się jednocześnie benzopiren i inne związki chemiczne, które osadzają się na pyle zawieszonym.

Dodatkowo osobny filtr węglowy z węglem aktywnym eliminuje lotne związki organiczne TVOC, zapachy oraz inne zanieczyszczenia gazowe.

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro, który Ci proponujemy posiada filtr węglowy z węglem aktywnym w postaci granulek, dzięki temu powierzchnia oczyszczania jest znacznie większa.

Dodatkowo filtr węglowy jest w pełni osobnym filtrem, nie zintegrowanym z filtrem HEPA, tak jak to stosuje niestety większość producentów na rynku, nawet tych markowych.

PAMIĘTAJ: BENZOPIREN JEST SILNIE RAKOTWÓRCZY!

Oczyszczacz powietrza dla alergików uczulonych na sierść i roztocza.

Oczyszczacz powietrza sprawi, że sierść będzie osadzała się na filtrze wstępnym (siateczkowym). Dzięki temu w domu będzie znacznie czyściej oraz będzie mniej bakterii oraz alergenów, które niestety nasi ukochani pupile również przynoszą do naszych mieszkań. Przyda się również dla osób borykających się z różnymi formami alergii oraz dla zupełnie zdrowych osób posiadających i kochających swoje pupile.

Czyszczenie filtru wstępnego siateczkowego, jest bardzo proste i szybkie. 

Na poprawę jakości powietrza w Polsce poczekamy wiele lat. Pomimo uruchomienia rządowego programu „Czyste powietrze”. Wymiana kotłów i zmiana mentalności społeczeństwa potrwa latami!

Zdrowy dom to inteligentny dom:

 • zdrowy dom to taki, który potrafi reagować na zmiany mikroklimatu wewnątrz prowadząc do zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców oraz minimalizacji kosztów eksploatacji
 • inteligentny ekologiczny dom polega na zapewnieniu odpowiednich i właściwie dobranych urządzeń, które potrafią zapewnić nam optymalne warunki życia (czujniki jakości powietrza, urządzenia wentylacyjne oraz oczyszczacze powietrza)

Winix ZERO aplikacja winix smart e1548194099431 Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC

Zobacz jak może wyglądać Twój monitoring jakości powietrza w domu.

Inteligentny dom, popularnie nazywany smartdom ( z angielskiego smart home) o tym słyszał już chyba każdy z nas. Smart home może kojarzyć się z drogimi systemami sterowania.

Wcale tak jednak nie musi być i każdy może sobie zrobić smartdom na miarę swoich potrzeb.

Lotne związki organiczne w farbach – wybieraj farby z niską zawartością LZO!

Przy budowie nowego domu lub remoncie naszego mieszkania bardzo uważnie zwracaj uwagę na etykiety farb do malowania. W świetle obowiązujących przepisów muszą znajdować się tam informacje odnośnie zawartości LZO.

Górna dopuszczalna granica zawartości LZO w farbach przeznaczonych do malowania wewnątrz pomieszczeń to 30 g/l [gram/1 litr]. Często producenci piszą na etykiecie zawartość lotnych związków organicznych LZO do 30 g/l.

Starajmy się jednak wybierać farby z jak najniższą zawartością LZO, gdzie na etykiecie będzie napisana konkretna wartość np. 7 g/l. Im bliżej zera tym najlepiej.

Niektórzy producenci farb jak BECKERS umieszczają na swoich etykietach informację, że są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA). Zalecane są dla alergików oraz osób skłonnych do alergii.

Farby BECKERS są farbami antyalergicznymi i posiadają zerową wartość lotnych związków organicznych.

%name Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC
%name Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC

Czytajcie dokładnie etykiety znajdujące się na puszkach farb i wybierajcie wyłącznie te z niską zawartością lotnych związków organicznych (LZO).

Zobacz w naszym sklepie czujnik Laser Egg 2+ TVOC:

Czujnik poza pomiarem lotnych związków organicznych (LZO) oferuje: pomiar jakości powietrza PM2.5, pomiar temperatury i wilgotności

czujnik jakosci powietrza pm2.5 laser egg 2 le 201 R tronik Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC

Laser Egg 2+

 • pomiar lotnych związków organicznych TVOC
 • czujnik jakości powietrza PM2.5
 • pomiar temperatury
 • pomiar wilgotności
 • prognoza pogody
 • stały monitoring czujnika poprzez WiFi
 • darmowa aplikacja na smartfon ( Android oraz iOS)
 • nowoczesny design produktu
 • wiodący producent na rynku

Słownik pojęć dotyczących lotnych związków organicznych:

LZO – skrót pochodzący z języka polskiego oznaczający wprost lotne związki organiczne.

VOC – skrót z języka angielskiego: Volatile Organic Compounds (VOC). Grupa lotnych związków organicznych.

TVOC – z języka angielskiego: Total Volatile Organic Compounds. TVOC oznacza całkowite stężenie wszystkich lotnych związków organicznych VOC.

Na sumę wszystkich lotnych związków organicznych TVOC składają się również jako podgrupy:

MVOC (Microbial Volatile Organic Compounds)

Mikrobiologiczne lotne związki organiczne (MVOC) stanowią niezależną podgrupę lotnych związków organicznych.

Są to związki wytwarzane przez mikroorganizmy znajdujące się w naszych mieszkaniach (grzyby oraz bakterie). W dużym skrócie MVOC możemy określić miarą inwazji pleśni we wnętrzu naszego mieszkania lub budynku.

MVOC wynika w sposób bezpośredni z syndromu chorego budynku (SBS, z ang. Sick Building Syndrome).

Jest spowodowana brakiem dobrej wentylacji w budynku oraz tworzącej się wilgoci w powietrzu. Wilgoć przy braku odpowiedniej wentylacji powoduje idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów.

Zarodniki grzybów i pleśni są na tyle małe, że ich cząsteczki znajdują się w powietrzu. Człowiek wdychając te zarodniki naraża się na wszelkiego rodzaju szkodliwe mykotoksyny.

SVOC (Semi Volatile Organic Compounds)

Półlotne związki organiczne (SVOC) nie są tak lotne jak lotne związki organiczne.

Zasadnicza różnica między lotnymi związkami organicznymi (VOC), a półlotnymi związkami organicznymi (SVOC):

 • VOC (LZO) mają zapach po uwolnieniu, co sprawia, że ​​są łatwo wychwytywane przez nos człowieka
 • SVOC nie mają zapachu i siedzą na stosie pyłu lub kurzu

Rośliny oczyszczające powietrze z lotnych związków organicznych (LZO).

rosliny oczyszczajace powietrze Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC

Rośliny antysmogowe to rośliny oczyszczające powietrze z toksyn (lotne związki organiczne) oraz składników smogu.

Te zielone filtry antysmogowe pomagają oczyścić zanieczyszczone powietrze znajdujące się w naszych domach. Pełnią funkcję całoroczną. Warto je poznać.

iczkowe rośliny antysmogowe pomogą nam w oczyszczaniu domowego wnętrza z większości szkodliwych związków chemicznych. 

Pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje  obecne w atmosferze domowych lub biurowych pomieszczeń, m.in. – formaldehyd, (który znajduje się w składzie materiałów budowlanych czy mebli) oraz towarzyszący smogowi benzoapiren (szkodliwy związek powstający m.in. w czasie spalania odpadów, który trafia do naszego domu podczas wietrzenia).


Elektrosmog w domu: przyczyny, skutki, ochrona.

Elektrosmog czujniki smogu Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) jest pewnym rodzajem zanieczyszczenia elektromagnetycznego powstającego na skutek zbyt nadmiernego promieniowania elektromagnetycznego. 

Niestety w współczesnym domu źródeł promieniowania na różnych częstotliwościach jest cała masa przedmiotów codziennego użytku:

 • telefon komórkowy ( smartfon)
 • komputer, laptop oraz tablet
 • router bezprzewodowy (WiFi)
 • kuchenka mikrofalowa
 • lodówka
 • kuchenka indukcyjna

Dodatkowo elektrosmog wytwarzają różne zewnętrzne źródła poza domem: radary, stacje nadawcze i przekaźnikowe, stacje bazowe telefonii komórkowej, linie energetyczne wysokiego napięcia, stacje transformatorowe.


5G – zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

siec 5g e1572619012324 Lotne związki organiczne LZO, VOC, TVOC

5G to oznaczenie sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Jest to najnowszy standard komunikacji mobilnej (bezprzewodowej).

Technologia 5G pozwala na zdecydowanie szybszy transfer danych oraz jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń.

Możliwości przesyłu danych są ogromne, Technologia ma umożliwiać 50-100 krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie działającej sieci 4G (standard LTE).

Głównym zadaniem technologii piątej generacji ma być znaczne przyspieszenie rozwoju internetu rzeczy ( IoT z angielskiego Internet of Things).

Przeczytaj również:

Udostępnij proszę swoim znajomym.