Antysmogowe ABC – || oczyszczacz powietrza, czujnik smogu, maska ||

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Ochrona przed smogiem to bardzo ważne zadanie. Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, że trzeba działać i chronić swoje zdrowie.

Mieszkam w Krakowie więc praktycznie połowę roku oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Frustrujące! Pocieszające jednak, że Kraków jako pierwszy zdecydował się na podjęcie jakiś realnych kroków, żeby to powietrze poprawić: ustawa antysmogowa czy wymiana palenisk węglowych.

Do pełnej ochrony potrzebne nam są: maska antysmogowa – najlepiej z filtrem HEPA, który wyłapuje najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń, przenośny miernik jakości powietrza oraz oczyszczacz powietrza.

Mamy tutaj konkretne propozycje:

Cała nasza rodzina i znajomi korzystają z produktów firmy WINIX. O wyborze oczyszczacza powietrza pisałem tutaj: Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Powyżej stężenia 200 ug/m3 (bardzo duże zanieczyszczenie powietrza) lepiej ograniczyć wychodzenie z domu, a szczególnie inne czynności jak spacery ( szczególnie z dzieckiem) lub bieganie. Taki spacer lub trening bardziej zaszkodzi naszemu organizmowi. Specjaliści twierdzą, że w okresach podwyższonych stężeń zanieczyszczenia powietrza dwukrotnie wzrasta liczba osób hospitalizowanych na zapalenie oskrzeli oraz płuc.




Najbardziej narażonymi na smog są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Alergicy oraz osoby ze schorzeniami układów oddechowego oraz krążeniowego muszą bardziej na siebie uważać w takich okresach.




Poniżej prezentujemy 7 antysmogowych porad:

  •  w okresie jesienno-zimowym sprawdzaj aktualne zanieczyszczenie powietrza w Twoim miejscu zamieszkania. Możesz sprawdzić za pomocą aplikacji na telefonie informacje z wojewódzkich stacji monitorowania powietrza oraz na podstawie swojego domowego miernika smogu. Jeżeli mieszkasz poza obszarem gdzie są zainstalowane wojewódzkie stacje monitorowania jakości powietrza to sam widzisz, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup własnego przenośnego miernika jakości powietrza PM2.5 i PM10
  • starać się obserwować wskazania domowego miernika jakości powietrza i w okresach spadku zanieczyszczenia przewietrzyć mieszkanie. Przy podwyższonych stanach zanieczyszczenia unikać wietrzenia mieszkania – tak zalecają lekarze specjaliści
  • powyżej znacznego zanieczyszczenia powietrza przebywając na zewnątrz załóż maseczkę, szczególnie dzieciom
  • w domu włącz oczyszczacz powietrza najlepiej na środkowy bieg wentylatora, ponieważ na najniższym biegu będzie szedł cicho, ale wtedy ma najmniejszą intensywność oczyszczania. Na początku można ustawić na najwyższy bieg, później zmniejszyć na środkowy, a na noc przestawić w tryb nocny (cichy)
  • tak jak pisałem w poprzednich swoich postach na blogu oczyszczacz powinien pracować w duecie z przenośnym miernikiem jakości powietrza PM2.5 i PM10, wtedy na bieżąco możemy ocenić wyniki pracy oczyszczacza i korygować na bieżąco ustawienia wentylatora
  • po powrocie z zewnątrz do domu, umyj dokładnie całą twarz, szczególnie staraj się wypłukać dobrze nos, usta oraz oczy
  • wieczorem standardowa kąpiel, żeby dodatkowo zmyć zanieczyszczenia z włosów i całego ciała

A teraz wyjaśnię dlaczego trzeba chronić dzieci przed smogiem – ponieważ są najbardziej narażone na zanieczyszczone powietrze. Dorosły człowiek ma większą masę ciała niż dziecko. Dziecko przy swojej mniejszej masie ciała wdycha więcej zanieczyszczenia na kilogram masy ciała niż osoba dorosła. Poza tym dzieci mają większą aktywność ruchową i spędzają więcej czasu na powietrzu. Dorosły człowiek ma w pełni wykształtowany układ odpornościowy i oddechowy, a u dzieci tak nie jest, wszystko dopiero się kształtuje.



Ważna jest również dieta bogata w witaminy A,C,E, magnez oraz selen. Witaminy te pomagają neutralizować nadmiar wolnych rodników u dzieci.



W okresie smogowym często mogą nam towarzyszyć takie dolegliwości jak: kaszel, spływanie po gardle, chrypka, duszności oraz katar. Bardzo często jesteśmy zmęczeni lub mamy bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. W okresach podwyższonych zanieczyszczeń wdychamy całą masę trucizny, która niestety nie jest obojętna dla naszego organizmu. Nawet osoby zupełnie zdrowe po jakimś czasie zaczynają się zmagać z dolegliwościami, które były im zupełnie obce.

Warto więc zainwestować w podstawowe produkty antysmogowe.

Udostępnij proszę swoim znajomym.