5G – zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

Udostępnij proszę swoim znajomym.

Co to jest 5G?

5G to oznaczenie sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Jest to najnowszy standard komunikacji mobilnej (bezprzewodowej).

Technologia 5G pozwala na zdecydowanie szybszy transfer danych oraz jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń.

Możliwości przesyłu danych są ogromne, Technologia ma umożliwiać 50-100 krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie działającej sieci 4G (standard LTE).

Głównym zadaniem technologii piątej generacji ma być znaczne przyspieszenie rozwoju internetu rzeczy ( IoT z angielskiego Internet of Things).

Co to jest Internet Rzeczy?

Internet rzeczy (z angielskiego skrót: IoT – Internet of Things) jest terminem określającym koncepcję informatyczną. Polega ona na połączeniu fizycznych urządzeń elektronicznych ze sobą za pomocą rozbudowanej sieci komputerowej.

internet rzeczy iot 5g 5G zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

W przypadku najnowszej sieci 5G, będzie nią oczywiście Internet. Stąd właśnie połączenie zasobów internetu ( technologia piątej generacji) oraz urządzeń elektronicznych w jeden termin internet rzeczy.

Tak naprawdę (realnie) w internecie rzeczy chodzi o wymianę danych (big data), pomiędzy przyłączonymi urządzeniami. Dane te są później w rozmaity sposób obrabiane w celach dostosowanych do ogólnych potrzeb.

Można powiedzieć, że właśnie dane są „paliwem” dla internetu rzeczy. Bez wymiany danych oraz ich analizy, same urządzenia są tylko zwykłymi urządzeniami.

Pierwsze wzmianki odnośnie internetu rzeczy pojawiły się już 1999 roku, ale wiele lat musiało upłynąć, żeby koncepcja IoT mogła się zmaterializować.

Czekaliśmy właśnie na technologię 5G, taką swoistą autostradę z wieloma pasami ruchu. Gdzie poruszałaby się ogromna ilość samochodów ( dane), a znaczna ilość pasów nie powodowałaby uciążliwych korków na naszej autostradzie ( technologia 5G).

Największe zalety sieci 5G:

 • nowy standard będzie wyraźnie szybszy niż obowiązujący 4G (LTE)
 • większe transfery danych, połączone z szybkim czasem reakcji, opóźnienia nawet 1 ms
 • dużo większa stabilność oraz niezawodność z powodu zwiększonej liczby stacji bazowych
 • obsłuży większą ilość urządzeń podłączonych, przewidywania liczba 1 mln urządzeń na 1 km kwadratowy powierzchni !
 • dla użytkowników urządzeń domowych będzie to niesamowity skok, liczba podłączonych urządzeń w inteligentnych domach wzrośnie lawinowo
 • spowoduje wzrost liczby sprzedawanych urządzeń typu smart home, a smart home ma szanse stać się standardem, a nie luksusem czy fanaberią dla wybranych z racji dotychczasowych, często zaporowych cen systemu jak na polskie warunki

Jednak największymi beneficjentami nowej technologii 5G będą systemy przemysłowe:

 • Internet Rzeczy wchodzący w skład przemysłu 4.0. Wszystkie urządzenia przemysłowe komunikujące się w czasie rzeczywistym ze sobą.
 • Smart City, czyli koncepcja w pełni inteligentnego miasta. Cała masa czujników i urządzeń czuwających nad bezpieczeństwem ruchu, kontrola skrzyżowań, oświetlenia ulicznego oraz systemów komunalnych. Dane z ogromnej ilości czujników z analizą w ułamku sekundy, w pełni zautomatyzowane.
 • Transport i motoryzacja, tutaj wpływ nowej technologii 5G będzie największy. Możliwość autonomicznej jazdy samochodem powinna znacznie przyspieszyć, ponieważ infrastruktura drogowa nareszcie będzie miała możliwość komunikacji między sobą. Samochody będą mogły się porozumiewać między sobą, wymieniać się pozyskanymi danymi. Bez systemu 5G nie byłaby możliwa komunikacja pomiędzy samochodami, a czujnikami urządzeń infrastruktury. Autonomiczny samochód potrzebuje ogromnej liczby danych, które są przetwarzane w czasie rzeczywistym. W transporcie znacznie powinno się poprawić bezpieczeństwo oraz płynność ruchu. Systemy automatyczne pozwolą znacznie rozładować korki w miastach, będą informować o aktualnych zagrożeniach czy warunkach na drodze.
 • Eliminacja routerów WiFi, jest również wysoce prawdopodobne na skutek bardzo gęstego rozmieszczenia nadajników, że nie będzie potrzeby stosowania routerów wifi wewnątrz budynków. Sygnał 5G będzie na tyle silny.
 • Systemy bezpieczeństwa oraz inwigilacji obywateli. O tym zagadnieniu przy 5G mówi się najmniej. Wymienia się korzyści dla użytkowników smartfonów czy możliwościach przeprowadzania operacji na drugim końcu świata.

Ale rozwijając bardziej ten często przemilczany punkt, właśnie na tym polu rozgrywa się największa batalia o charakterze polityczno-gospodarczym.

A właściwie można powiedzieć już w czasie przeszłym, że się rozegrała. W tle mamy wojnę gospodarczą pomiędzy USA a Chinami. Głównym bohaterem jest tutaj właśnie technologia 5G i cały spór o chińskiego potentata telekomunikacyjnego firmę Huawei.

Stany Zjednoczone chciały wymusić na Europie rezygnację z budowania całej sieci, opartej właśnie na infrastrukturze szkieletowej Huawei. Polska uległa tym naciskom, część krajów Europy jednak nie uległo presji i wybrało Huawei.

W gronie krajów starego bloku postkomunistycznego ( krajów Europy Środkowo-Wschodniej) system szkieletowy Huawei wybierają między innym Czechy oraz Węgrzy. Dominujące w Europie silne państwa jak Niemcy oraz Wielka Brytania, pomimo wyraźnych ostrzeżeń ze strony swoich wywiadów ciągle się zastanawiają, ale prawdopodobnie wybiorą Huawei.

Czy Polska faktycznie potrzebuje sieci 5G?

Napewno jako Państwo musimy dokładać wszelkich starań, żeby kraj rozwijał się, a społeczeństwo żyło w dobrobycie.
Każde Państwo powinno dążyć do tego celu, przynajmniej w teorii.

Ale może jednak warto, a nawet trzeba spojrzeć od strony życia zwykłego obywatela. Technologia 5G nie sprawi, że powietrze w naszym kraju będzie czyściejsze. Sprawi nawet, że elektrosmog od nadajników będzie jeszcze większy.

Nie skróci też kolejek w przychodniach czy szpitalach, bo tutaj potrzeba jest fundamentalnych i niestety niepopularnych reform, których politycy boją się jak przysłowiowego ognia.

Oczywiście, możemy uprawiać ” fantasmagorię”, że rozwinie się telemedycyna. Jakby chciała się tak szybko rozwijać, to zapewniam, że obecna technika jej na to pozwala.
Nie zrozumcie, że neguje rozwój telemedycyny, bo w innych krajach rozwija się. Moja dygresja dotyczy Polski, w której każdy z nas żyje i widzi jak jest na codzień.

Z przekazów medialnych można wyczytać, że sieci telekomunikacyjne są częścią strategicznej infrastruktury Państwa. Podobnie jak przesyłowe linie energetyczne, gazowe oraz infrastruktura
drogowa i kolejowa. Pełna zgoda w tym względzie. Tylko co bez 5G nie damy radę? Serio?

Przemysł 4.0 – szansą na nowe miejsca pracy?

Wspomina się również, że technologia 5G to szansa na budowę nowoczesnych fabryk (Przemysł 4.0). Wdrażanie zaawansowanych technologicznie inwestycji, co przełoży się na powstawanie nowych miejsc pracy.

Ale czy faktycznie przełoży się na powstawanie nowych miejsc pracy? Polemizowałbym z tym, bo to właśnie przemysł będzie największym wygranym. To przemysłowi najbardziej zależy na technologii 5G, ponieważ w fabrykach będzie można zarządzać nowoczesnymi maszynami, stosując automatyzację na szeroką skalę.
Czy tak nowoczesne, zautomatyzowane fabryki będą tworzyć nowe miejsca pracy ? WĄTPIĘ.

Nie po to będą się automatyzować, żeby dawać pracę. Robotowi nie trzeba płacić, może pracować 24 godziny na dobę. Jedyny przestój to konserwacja lub naprawa. Chociaż przestój też nie wchodzi w grę, ponieważ znacznie wcześniej sieć czujników poinformuje, że maszynie coś dolega. A serwis w mgnieniu oka rozwiąże problem, bo przestój to strata czasu. A czas to pieniądz.

Niektóre Państwa już teraz rozważają opodatkowanie takich autonomicznych fabryk. I zastanawiają się jak w przyszłości zapewnić pracę swoim obywatelom, szczególnie w obszarach przemysłu.

Niech każdy z nas odpowie sobie sam we własnej głowie na pytanie czy faktycznie potrzebujemy 5G? W internecie trwa „zażarta” dyskusja na forach internetowych pod artykułami z tematami 5G.

Dawno żaden temat nie wywoływał tak gorących dyskusji. Odnoszę wrażenie, że nawet tak „palący” i ważny temat jak smog nie wywołuje takiej dawki adrenaliny.

No cóż fajnie jak internet szybko śmiga! Światłowód by nie wystarczył? Oby ta „mobilna bezprzewodowość” nie wyrządziła nam więcej szkód…zarówno tych zdrowotnych jak i społecznych.
Czas pokaże…

Sieć 5G – szkodliwość i wpływ na zdrowie

W końcu po wyliczeniu wszystkich zalet stosowania technologii 5G przychodzą na myśl takie o to ważne pytania:

 • Czy to całe 5G będzie szkodliwe dla zdrowia?
 • Czy będzie miało większy wpływ na zdrowie niż obecnie stosowana sieć 4G (LTE)?

Technologia 5G wykorzystuje fale elektromagnetyczne, tak samo jak poprzednie generacje telefonii komórkowej: 2G, 3G, 4G.

Ale jak to zawsze bywa w życiu, jak się bardziej skrupulatnie przyjrzysz sprawie, to zapewniam Cię, że już tak kolorowo nie będzie. Jak mawiają Czesi: to se ne vrati…

Wpływ promieniowania elektromagnetycznego na organizmy żywe.

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ( US National Institutes of Health) opublikował w listopadzie 2018 roku wyniki badań radiologicznych prowadzonych na szczurach i myszach.

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/high-exposure-radio-frequency-radiation-associated-cancer-male-rats

Fragment streszczenia w wersji polskiej:

Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) stwierdził, że istnieją wyraźne dowody na to, że samce szczurów narażone na wysokie poziomy promieniowania o częstotliwości radiowej (RFR), takie jak stosowane w telefonach komórkowych 2G i 3G, rozwinęły nowotworowe guzy serca, zgodnie z opublikowanymi dzisiaj raportami końcowymi.

Istnieją również dowody na obecność guzów w mózgu i nadnerczach narażonych samców szczurów. W przypadku samic szczurów oraz samców i samic myszy dowody były jednoznaczne, czy zaobserwowane nowotwory były związane z ekspozycją na promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z telefonii komórkowej.

Sieć 5G w natarciu…obudź się! Wyraź obywatelski sprzeciw.

Nasz mózg w całej swojej skomplikowanej budowie, mądrości oraz inteligencji, jest już teraz bombardowany z każdej strony, codziennie ogromną ilością niepotrzebnych informacji i bodźców.
Powoli chciałby wywiesić białą flagę z wyraźnym napisem: STOP.
Ale niestety na naszą niekorzyść, takiego wytchnienia nie dostanie.

Teraz dojdzie 5G, które przy bardzo gęsto rozstawionych nadajnikach, będzie go bombardowało (czytaj grillowało) promieniami fal elektromagnetycznych.

Zarówno w dzień jak i w nocy, 24 godzinę na dobę. Od szumu informacyjnego uciekniesz. Wyłączysz telewizor, smartfon czy komputer. Wyjedziesz się wyciszyć.

Ale od przenikających całe ciało fal elektromagnetycznych już nie uciekniesz…

siec 5g wplyw na zdrowie 5G zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

Czy elektrosmog pochodzący od 5G nam zaszkodzi?

Masz wątpliwości ? Popatrz uważnie na powyższy obrazek. Co widzisz?

Dla przypomnienia jeszcze raz, żeby to wybrzmiało w Twojej głowie!
Przewidywana ilość podłączonych urządzeń na 1 km kwadratowy powierzchni to liczba 1 mln urządzeń.

Wynika z tego, że stacje bazowe z nadajnikami będą musiały być tak gęsto ustawione w terenie, że gdzie nie spojrzysz, to będziesz widział maszt z antenami. Sygnał 5G musi być silny, skoro ma wyeliminować routery wifi z domów.

Już teraz praktycznie wszyscy w domu mamy elektrosmog od naszych domowych routerów wifi działających w pasmach 2.4 GHz lub 5 GHz.

Wystarczy włączyć w komputerze listę dostępnych sieci bezprzewodowych to zobaczycie ich całą listę. Bo każdy w domu chce mieć takie „cool” bezprzewodowe wifi.

Zacznijcie się już teraz rozglądać, szczególnie w dużych miastach jak szybko przybywa nowych masztów z antenami. Wystarczy się trochę w górę rozglądnąć, szczególnie zwracać uwagę na najwyższe budynki w okolicy. A to jeszcze wcale nie jest 5G, tylko dalej rozbudowa lepszego zasięgu obecnie działającej sieci LTE (4G).

Odpowiedź na zadane wcześniej pytanie: czy 5G jest szkodliwe i czy będzie miało wpływ na zdrowie?
Uważam zdecydowanie, że tak. Najbliższa przyszłość po wprowadzeniu sieci 5G pokaże czarno na białym, czy nasze mózgi poprostu się nie ugotują…Tylko dlaczego mamy być „królikami doświadczalnymi”?

Zobacz również inne artykuły związane z komfortem w domu:

Elektrosmog czujniki smogu 5G zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

Elektrosmog w domu: definicja, przyczyny, skutki, ochrona.

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) jest pewnym rodzajem zanieczyszczenia elektromagnetycznego powstającego na skutek zbyt nadmiernego promieniowania elektromagnetycznego. 

Niestety w współczesnym domu źródeł promieniowania na różnych częstotliwościach jest cała masa przedmiotów codziennego użytku:

 • telefon komórkowy ( smartfon)
 • komputer, laptop oraz tablet
 • router bezprzewodowy (WiFi)
 • kuchenka mikrofalowa
 • lodówka
 • kuchenka indukcyjna

Dodatkowo elektrosmog wytwarzają różne zewnętrzne źródła poza domem: radary, stacje nadawcze i przekaźnikowe, stacje bazowe telefonii komórkowej, linie energetyczne wysokiego napięcia, stacje transformatorowe.


Czujnik TVOC LZO VOC e1548193033838 5G zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

Źródła szkodliwych lotnych substancji organicznych (LZO, VOC, TVOC) w domu:

Lotne związki organiczne mogą się ulatniać z dywanów, wykładzin, mebli, farb, klejów, wosków, rozpuszczalników, środków czyszczących i dezynfekujących oraz kosmetyków. Skutecznie wypełniają i zatruwają powietrze znajdujące się w środku pomieszczenia.

Chemikalia organiczne są szeroko stosowane jako składniki produktów gospodarstwa domowego.

Wiele z nich, takich jak aceton, etanol oraz ksylen jest potencjalnie szkodliwymi substancjami chemicznymi określanymi w skrócie jako LZO lub VOC (lotne związki organiczne).


rosliny oczyszczajace powietrze 5G zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

Domowe rośliny oczyszczające powietrze z toksyn. Wybierz do sypialni.

Rośliny antysmogowe to rośliny oczyszczające powietrze z toksyn (lotne związki organiczne) oraz składników smogu.

Te zielone filtry antysmogowe pomagają oczyścić zanieczyszczone powietrze znajdujące się w naszych domach. Pełnią funkcję całoroczną. Warto je poznać.

Pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje  obecne w atmosferze domowych lub biurowych pomieszczeń,


optymalna temperatura w domu 5G zalety, zagrożenia, wpływ na zdrowie.

Optymalna temperatura w domu. Niska, wysoka, czyli jaka?

Wiele osób na forach internetowych zadaje w kółko to samo pytanie: jaką macie ustawioną temperaturę w domu? Przeczytaj nasz artykuł o wpływie zarówno niskiej jak i wysokiej temperatury na zdrowie i organizm człowieka. Wyczerpujemy temat . Dajemy mądre i sprawdzone rady na idealną temperaturę -:)

Udostępnij proszę swoim znajomym.